Pejzaż malarstwa polskiego 17.11.2023 – 25.02.2024

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela godz. 12–20

czwartek – wstęp wolny    

kasa biletowa czynna do godziny 19.30   

Wystawa „Pejzaż malarstwa polskiego” prezentuje szeroki przekrój twórczości współczesnych polskich artystów, prezentując ponad 200 dzieł od 140 malarzy. Reprezentują oni różnorodne style, od realizmu i figuracji po abstrakcyjną sztukę oraz instalacje. Wśród ekspozycji znajdują się prace doświadczonych mistrzów, artystów średniego pokolenia oraz obiecujących młodych twórców i debiutantów. Uczestnicy wystawy to absolwenci najważniejszych polskich akademii sztuk pięknych i członkowie znaczących środowisk artystycznych.

W odpowiedzi na ogłoszenie przez Sejm RP roku 2023 jako Roku Jerzego Nowosielskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki przygotowała specjalną wystawę upamiętniającą setną rocznicę urodzin tego wybitnego artysty. Ekspozycja indywidualna obejmująca 60 dzieł Nowosielskiego zbiega się z wernisażem „Pejzaż malarstwa polskiego”.

Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku, rozpoczął swoją artystyczną edukację w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie, by kontynuować naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był członkiem wielu artystycznych grup, takich jak Grupa Młodych Plastyków czy II Grupa Krakowska, a także wykładał na wyższych uczelniach artystycznych. Jego twórczość, nagrodzona licznymi wyróżnieniami, została zaprezentowana na międzynarodowych wydarzeniach artystycznych, w tym Biennale w Wenecji i São Paulo.

Wystawa w Zachęcie podkreśla cztery główne motywy w twórczości Nowosielskiego: pejzaż, ciało, abstrakcję i ikonę. Jego pejzaże, komponowane z geometrycznych form, przedstawiają zróżnicowane perspektywy, natomiast wątek ciała wyraża się w uproszczonych, anonimowych formach, dążących do przedstawienia uświęconego bytu. Abstrakcja w dziełach Nowosielskiego odnosi się do transcendencji i światła, zarówno dosłownego, jak i metaforycznego. Wreszcie, ikony artysty łączą motywy świeckie i religijne, wprowadzając nowe spojrzenie na kanoniczne tematy.

Te cztery wątki tworzą kompleksowy obraz twórczości Nowosielskiego, ukazując jego fascynację geometrią, mistyczną wizją rzeczywistości oraz duchowymi doświadczeniami. Wystawa ta zapewnia rzadką okazję doświadczenia świata, gdzie rzeczywistość jest odbiciem absolutu.